Боћарски савез Србије | Bocce Federation of Serbia
Упознајте са боћањем као игром и спортом
Историја боћања
Боћање је једна од најстаријих игара на свету, чији корени сежу у античка времена. Прве варијације ове игре датирају још из доба древног Египта, где су пронађене кугле направљене од камена. Боћање је касније развијано у Старој Грчкој и Риму, где су се игре са куглама користиле као облик забаве и физичке активности. Римљани су посебно заслужни за ширење боћања по Европи, носећи игру са собом током својих освајања.
У средњем веку, боћање је постало веома популарно у Италији и Француској. У то време игра је била доступна како аристократији, тако и обичним људима. У Италији, боћање је еволуирало у оно што данас називамо “Воло”, док је у Француској развијена дисциплина “Петанк”. Управо су ове две земље постале центри развоја и популаризације боћања у модерном добу.
Развој модерног боћања
Савремено боћање почело је да добија јасније обрисе почетком 20. века. Године 1910, у граду Ла Сиота у Француској, први пут је дефинисана игра Петанк у облику који познајемо данас. Са својим једноставним правилима и приступачношћу, Петанк је брзо постао једна од најпопуларнијих варијација боћања.
Истовремено, у Италији је дисциплина Воло (класично боћање) доживела велики раст, са све већим бројем такмичења и професионалних клубова. Уследио је развој стандарда и правила који су омогућили да боћање постане озбиљан такмичарски спорт.
Боћање у Европи и свету
Данас је боћање широко распрострањено у Европи, али и широм света. Највећа европска организација која управља боћарским спортом је Confédération Européenne de Boules (CEB), која координира активности у европским земљама и организује првенства у дисциплинама Воло и Петанк. Осим тога, постоји и низ националних савеза у Италији, Француској, Шпанији, Хрватској и другим земљама, где је боћање веома популарно.
На глобалном нивоу, боћарским спортом управља Међународна боћарска федерација (Fédération Internationale de Boules – FIB), која је основана 1946. године. FIB организује светска првенства и ради на промоцији боћања као спорта на свим континентима. Поред FIB-а, постоји и Fédération Internationale de Pétanque et Jeu Provençal (FIPJP), која се фокусира на Петанк и има изузетно јак утицај у Француској и земљама француског говорног подручја.
Боћање је данас присутно у више од 100 земаља света, а светска првенства окупљају најбоље играче који се такмиче у дисциплинама Воло, Петанк и Рафа. Спорт је нарочито популаран у медитеранским земљама, али се у последњим деценијама шири и у Азији, Јужној Америци и Африци.
Такмичења и организације
Једно од најзначајнијих такмичења у свету боћања је Светско првенство у Петанку, које окупља репрезентације из свих делова света. Поред тога, Европска првенства у Воло и Петанку привлаче велики број такмичара и гледалаца. Национални турнири и лиге су такође изузетно популарни у земљама са развијеном боћарском традицијом.
Боћање је такође део културних и друштвених догађаја. У многим земљама турнири се одржавају на отвореном, у парковима и на трговима, чиме боћање задржава свој традиционални шарм и привлачи људе свих узраста.
Боћање као спорт на Олимпијским играма
Боћање већ дуго има амбиције да постане олимпијски спорт, и та борба је трајала неколико деценија. Међутим, изазови за укључивање боћања у програм Олимпијских игара су многобројни, укључујући конкурентност са другим спортовима, недостатак глобалне популарности у одређеним регионима и потребу за стандардизацијом у неким дисциплинама.
Међународне федерације попут FIB (Fédération Internationale de Boules) и FIPJP (Fédération Internationale de Pétanque et Jeu Provençal) уложиле су велики напор у унапређење глобалне организације боћања, како би га представиле као спорт погодан за Олимпијске игре.
Боћање је неколико пута било разматрано као потенцијални спорт за Олимпијске игре. Посебно се истичу напори везани за кандидатуру за Олимпијске игре у Паризу 2024. године. С обзиром на то да је Француска колевка модерног Петанка, постојала је нада да ће ова дисциплина бити уврштена као део програма игара. Међутим, МОК (Међународни олимпијски комитет) одлучио је да да предност другим спортовима попут сурфовања, скејтбординга и спортског пењања.
Боћање је постало званични спорт на Светским играма (The World Games), које обухватају дисциплине које нису део Олимпијског програма. Такође, постоји подршка националних савеза и ентузијаста широм света који активно раде на подизању видљивости боћања.
Иако боћање још увек није део Олимпијских игара, напори се настављају. Увођење у програм Олимпијских игара представљало би велики корак за спорт и додатну мотивацију за милионе играча широм света.
Зашто играти боћање?
Боћање је више од спорта – оно је начин дружења, забаве и физичке активности. Игра је приступачна свима, без обзира на године или физичку кондицију. Поред тога, боћање развија вештине као што су прецизност, стратегија и тимски рад. Управо због тога, боћање је идеалан спорт за породице, пријатеље, али и озбиљне такмичаре.
Закључак
Боћање је спорт са богатом историјом и светлом будућношћу. Његов развој у Европи и широм света доказује универзалну привлачност ове игре. Без обзира да ли сте почетник или искусан играч, боћање вам нуди јединствену прилику да уживате у спорту који спаја традицију и модерност. Придружите нам се и откријте чар боћања!